Uwaga na tatuaże z czarnej henny Dodano: 2018-07-29

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega, że tatuaż wykonany henną z dodatkiem PPD (p-fenylenodiamina) dla osób uczulonych może skończyć się wystąpieniem zmian skórnych, wyprysków, obrzęków, pęcherzy i owrzodzeń.


Tatuaż wykonany przy użyciu naturalnej henny znika po kilku dniach od momentu naniesienia barwnika na skórę, a dodatkowo daje brązowe, brązowo-pomarańczowe lub brązowo-czerwone zabarwienie, co nie wygląda już tak atrakcyjnie. Dlatego też bardzo często dla uzyskania ciemniejszych kolorów np. czarnego lub niebieskiego oraz trwalszych malowideł dodawane są substancje chemiczne, a najczęściej jest nią p-fenylenodiamina (PPD). Związek ten jest aminą aromatyczną określaną również jako „sztuczna henna”. Barwnik ten działa silnie uczulająco a najczęstsze objawy alergii następują w tzw. „mechanizmie opóźnionym” czyli nawet po 2 tygodniach od nałożenia barwnika na skórę. U osób uczulonych po wykonaniu tatuażu z dodatkiem p-fenylenodiaminy może pojawić się zaczerwienienie, zmiany wypryskowe, obrzęk, swędzenie i pęcherze, a następnie ropiejące owrzodzenia na skórze.


Zatem, aby uniknąć powakacyjnej walki ze skutkami działania p-fenylenodiaminy, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega, aby przed wykonaniem sobie wakacyjnej pamiątki w postaci nietrwałego tatuażu z henny, sprawdzić etykietę produktu, który będzie do tego wykorzystany.

Więcej o tatuażach z czarnej henny